A PERIODIC TABLE OF VISUALIZATION METHODS – to wykaz metod wizualizacji danych i zbiór elementów, które mogą zostać zastosowane w infografice. Ale co to właściwie jest ten układ wizualizacji danych?

Układ okresowy metod wizualizacji danych VS. Układ okresowy pierwiastków chemicznych.

➤ 4 lata ocierałam się o pewną grafikę, która wyglądała jak klasyczny „układ okresowy pierwiastków chemicznych”. Przyznam, że nigdy nie poświęciłam jej więcej niż 15 sekund. Pod względem analizy wizualnej jestem bezwzględna – jeśli przekaz nie dociera do mnie w maksymalnie 30 sekund nie poświęcam więcej czasu na zgłębianie tematu. A jednak jest to coś więcej niż zwykły układ. To wykaz metod wizualizacji danych, elementów i form wizualnych. Bezcenne!

➤ Omijałam tą grafikę do momentu kiedy z końcem listopada wpadłam na artykuł, w którym polecano ją każdemu, kto rozpoczyna przygodę z infografiką. Artykuł zawierał tą grafikę więc świadomie poświęciłam jej już całe 60 sekund mojego życia. Eureka! To przecież nie jest temat związany z pierwiastkami chemicznymi! To tylko ta sama forma przedstawienia na poziomie układu. Skróty po rozwinięciu zawierają całkiem sensowne informacje dotyczące wizualizacji danych a nie pierwiastków chemicznych.

4h NA WSTĘPNĄ ANALIZ

➤ Jako audytor przekazu wizualnego jest to dla mnie niedopuszczalne, że patrząc na komunikat nie mogę go rozszyfrować w krótkim czasie. Jednak rekomendacja tej grafiki przez brytyjskiego autora nie dawała mi spokoju. Nie poddałam się! Spędziłam 4 kolejne godziny na dekodowaniu informacji zawartych w tym układzie. Bloczek po bloczku przepisywałam każdą pozycje na osobne karty, z których utworzyłam papierową makietę na dużym arkuszu papieru.

MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE AUTORÓW

➤ Następnie dotarłam do strony autorów i artykułu o tym jak tworzyli układ, skąd taki podział i klasyfikacja. Ba! nawet kolejność ma znaczenie! Jest to dla mnie jednak niezrozumiałe dlaczego Panowie wybrali taką formę prezentacji tych całkiem interesujących danych. Wizualnie za bardzo kojarzy się to z układem okresowym pierwiastków chemicznych. Wiele osób tak jak ja może zignorować ten zbiór wartościowych informacji.

ANALIZĘ CZAS ZACZĄĆ

➤ I tutaj przygoda z odkrytym na nowo układem okresowym dopiero się rozpoczyna. W tym roku spędzę nad nim kilka kolejnych dni, żeby zweryfikować poprawność założeń autorów. Czy na pewno można to zastosować do projektowania infografik? Moim skromnym zdaniem może to stanowić zbiór elementów, które mogą zostać zastosowane w infografice. Potwierdzę również na ile jest to pomocne narzędzie skoro wymaga tyle czasu na dekodowanie informacji.

DZIAŁANIE W TRAKCIE REALIZACJI 

➤ Dołączam zdjęcia z oryginalnym układem + pogląd na planszę, która zawiera już zdekodowane informacje. Jest to papierowa makieta – wersja z przyklejanymi karteczkami. Całość w formacie 100x70 cm z zasadą card sortingu. Zastosowałam taką metodę z racji, że ten układ rozszerzę o swoje pozycje i będę również działać z reorganizacją całości. Każda karta jest możliwa do szybkiego przepięcia i jest typowo tekstowa. Wizualizacja karteczek odbędzie się już na poziomie Photoshopa. Warto również zaznaczyć, że w sieci krąży kilka wersji tego układu. Moja makieta zawiera wykaz informacji z wszystkich dostępnych wersji tego układu. Postęp prac możesz śledzić na fanpage.

 

Pozdrawiam kreatywnie,
Anita Bednarczyk

Odkryj "Kompendium Infografiki" i poznaj świat profesjonalnej infografiki!

Poznaj tajniki skutecznej infografiki. Dzięki tej publikacji dowiesz się jak tworzyć skuteczne przekazy wizualne. Dowiedz się więcej i wykorzystaj siłę infografiki w swoich projektach lub biznesie. Zapisz się na listę oczekujących.